Červenec 2014

★ Jantarové korálky

31. července 2014 v 22:34 | opY |  ★ Zrzavá máma
Dlouho jsem se modlila, aby k nám do diskuze nepřišlo žádné zlo. Mám dar, že pokud někdo oplývá debilním nápadem, jsem schopná ho ukamenovat argumenty, proč je to hrozná blbost. Naše skupinka maminek, které rodily v červnu, běžně řeší aktuální problémy dětí: prdy, moučnivku, růst, kojení, kakání, režim, spánek atd. Dnes se ale stalo něco hrozného. Zlo zavítalo mezi nás a já si rvu vlasy.

Trnem v oku mi jsou jantarové korálky pro děti, které prý umí zázraky. Jantar je mineralizovaná pryskyřice, tudíž jeho vlastnosti a struktura je trochu jiná, než u ostatních minerálů. Je využíván hlavně na výrobu šperků a určitě polichotí oku jeho krásnou, teplou, zlatavou barvou. Wikipedie uvádí, že: "V antice si lidé mysleli, že má jantar mystické a magické vlastnosti, v mnohých kulturách byl používaný jako talisman nebo léčebný prostředek."

Informace o vlastnostech jantaru, které nejsou a snad ani nebyly nijak věděcky prokázané, jsou jen doměnky z dob minulých, prosáklé do jednadvacátého století.

Korálky, které se prodávají, mají tedy léčivé schopnosti. Ty jsou zaručeny, protože když je nosíte na krku, tělesné teplo z nich uvolňuje éterické oleje a ty tlumí bolest při růstu zubů. Dále je dobrý proti zánětům, zklidňuje, zkrátká léčí kdejaký neduh, kterým trpíte. Když pročítám ty stránky, kde se korálky prodávají, tak jsem úplně naježená. Opět zde funguje pravidlo, že matky jsou zkrátka více citlivé a více naivní, takže jim lze prodat všechno, a obchodníci to moc dobře ví. Není to samozřejmě myšleno zle, protože všechny, až na výjimky, chceme pro své dětičky to nejlepší. Ovšem racionální uvažování někdy úplně zhyne a pak se matky unáhlují ke koupi takovýchto hovadin. Pravda, každý si může kupovat co chce, za co utratíme své peníze, do toho nikomu nic není. Článek ani nepíšu kvůli tomu, abych se pohoršovala nad vyhozenými penězi, ale spíš nad zdravím dětí.

Kdyby měl jantar opravdu léčivé účinky, rozhodně by byl na trhu cenově trochu jinde. A prodávali by ho zřejmě i v lékárně. Ty éterické oleje, které údajně vylučuje, by šikovní vědci byli schopni zachovat v roztocích, takže by je děti mohly brát v podobě kapiček či sirupu, a nebyly by nuceny nosit korále. Jenže pryskyřice žádné oleje nevylučuje. Zkoušeli jste rýpat pryskyřici jehličnanů jako děti? Ty mastné ruce jsou fakt k nezapomenutí, že ano?

Navíc jsou tyto korále uvedeny v seznamu nebezpečných věcí české obchodní inspekce, o jejich nebezpečnosti se zmiňuje i d-Test.

Takže pokud to shrnu, jantarové korálky umí zázraky leda tak s vaší peněženkou. Toto je prostě jen tahák na prachy a placebo efekt, nic víc. Je mi líto, že to musím napsat, ale kdo si nechá za čtyři stovky dobrovolně udusit dítě, fakt není normální.